UPS – Kesintisiz Güç Kaynağı Nasıl Çalışır? [Çalışma Prensibi]

Günümüzde pek çok çalışma alanında kurtarıcı özelliği ile ön plana çıkan UPS yani kesintisiz güç kaynaklarının (KGK) çalışma prensibini aktaracağız.

Aslına bakarsanız bir akü desteği ile çalışan kesintisiz güç kaynakları pek çok alanda hem zaman kazandırmakta hem de büyük kayıpları önlemektedir. Herhangi bir şebeke kesintisi anında veya voltajın belirlenen limitlerin altına ya da üstüne çıktığı durumlarda devreye giren kesintisiz güç kaynakları elektronik devreleri, sistemleri ve ufak çaptaki şebekelerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Unutulmaması gereken nokta; ve UPS veya KGK olarak da kısaltılan kesintisiz güç kaynakları jeneratör değildir. Elektrik kesintisi esnasında zaman kazandırır ve düşük veya yüksek voltaj anında sistemi korur.

UPS – KGK – Kesintisiz Güç Kaynakları Çalışma Prensibi Nedir?

Dilerseniz çalışma prensibi ile ilgili olarak bir şema bulalım ve inceleyelim.

ups_calisma_prensibi

 

Bir UPS’in en önemli parçası ve kalbi olarak nitelendirebileceğimiz kısmı aküdür. Kesinti anında aküden gelen enerji çıkışa yönlendirilmekte ve enerji akışı devam etmektedir. Kesinti veya voltaj gelişi esnasında yaşanan frekans, dalgalanma gibi faktörler UPS’in temel çalışma prensipleri arasında önemli noktalardır.

 

UPS Kesinti Anında Vereceği Elektriği Nereden Alır?

UPS’ler içinde bulundurduğu aküyü şarj ederek kesinti anında kullanılması gereken enerjiyi sağlarlar. Bu enerjiyi de şebeke hattından gelen gerilim doğrultusunda depolamaktadırlar.

 

UPS – KGK – Kesintisiz Güç Kaynakları Gerekli mi? Neden Kullanılır?

Aslına bakarsanız bu soruya bir soruyla cevap verebiliriz: Bilgisayarınızda üzerinde saatlerce çalıştığınız bir dökümanı ya da çalışmayı basit bir kesinti sonrasında kaybetmek ister miydiniz?

Cevabınız tabiki hayır olacaktır.

UPS – KGK yani Kesintisiz Güç Kaynakları oldukça hassas cihazlardır ve kesinti anında bir kurtarıcı olarak görev alırlar. Tüm dünyada, elektronik sistemlerin yer almadığı alan neredeyse kalmamıştır. İnternet üzerinden pek çok işi kısa sürede yapabiliyor ve zamana yayarak halledebiliyoruz. İşte tam da bu noktada bağlı bulunduğumuz şebeke ile ilgili yaşayabileceğimiz her sorun maddi bir kayıp olarak dönebiliyor. Bu kayıpların önüne geçebilmek için kesintisiz güç kaynağı ürünlerini kullanarak kayıpların önüne geçebilirsiniz.

 

Türkiye’nin yerli sermayesi ile kurulan ve lider güç elektroniği firması UPSET’in UPS ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.